על היישוב שלנו

 
מצפה אבירים הוקם בסוף 1980 במסגרת "תוכנית המצפים". זהו ישוב קהילתי המונה כיום כ 45  משפחות.
 
השם נגזר משמו של "מיצד אבירים", אתר ארכאולוגי שנמצא בסמוך וזוהה אז כתחנת משמר צלבנית עתיקה.
 
מצפה אבירים ממוקם בחלקו ההררי של הגליל המערבי בגובה 560 מ' מעל פני הים, בחלקו הצפון מזרחי של אגן ניקוז נחל כזיב. ממזרח לאבירים מתנשאים הר אדיר וגוש הרי מירון, ממערב נראה מפתחו המרשים של נחל כזיב, ובצפון מערב ניתן לראות גם את רכס הסולם וראש הנקרה. בימי חורף בהירים מבט לצפון מזרח מגלה אפילו את החרמון המושלג.
 
עם הקמת היישוב נבנו 7 "בתי שיף" למגורי משפחות ועוד מספר מבנים קטן ששימשו לצרכי ציבור. לבודדים ניתנה אז גם אפשרות לפתח בפאתי הישוב משקי בעלי חיים.
בהמשך נוספו בתוך היישוב קראוונים לקליטת משפחות נוספות. כעבור כעשור החלה בניית קבע פרטית כשכל משפחה בנתה את ביתה בשטח שבחרה. המגורים בקראוון שחוו מרבית תושבי אבירים, מהווים פרק נוסטלגי בחיי המשפחות והקהילה כולה. בניית הבתים הרחיבה את תחום היישוב כלפי דרום, והיישוב הקטן שהיה סביב מעגל קיבל את צורת הספרה 8. המגרשים ממוקמים בהיקף הפנימי והחיצוני. לתכנון הפיסי של היישוב שנעשה עם הקמתו יש זיקה לייחודיות המיקום בלב החורש ובשולי שמורת נחל כזיב ופארק גורן.
 
בתי היישוב בנויים בתוך חורש טבעי סבוך וצפוף הנותן ליישוב את המראה הייחודי שלו. זהו חורש ים תיכוני מפותח של אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית, ער אציל, לבנה, כליל החורש, ועוד מיני עצים, שיחים ומטפסים היוצרים את ה"מסה הירוקה" הנצפית מלוא העין או אופפת סביב. כך או אחרת, לכל בית זיקה חזקה אל הנוף הירוק.
רבים מתושבי אבירים הצטרפו ליישוב בשל הרצון לחיות בקרבה לטבע, בסביבה ירוקה ונקיה ובמזג אויר נוח בקיץ. אוכלוסיית היישוב מגוונת ומורכבת ממשפחות שהגיעו לכאן כבודדים ולא כקבוצה מאורגנת.
 
אנשי היישוב עוסקים במגוון מקצועות ועיסוקים: שכירים העובדים בסביבה הקרובה כגון אנשי חינוך ובריאות; בעלי תפקידים בארגונים ציבוריים ארציים; עצמאיים בעלי מקצועות חופשיים המציעים את שירותיהם; יוצרים ועובדי כפיים הפועלים ביישוב עצמו או מחוצה לו.
 
ענף האירוח ותיק  באבירים, וקיים מאז מחצית שנות ה 90, אז 4-3 משפחות עסקו בתחום הזה. מאז סוף שנות ה 90 הצטרפו עוד משפחות, והאירוח מהווה נדבך חשוב בהכנסה המשפחתית לצד עיסוק נוסף או כעיסוק עיקרי.
 
בעת הקמת היישוב חשבו כי המיצד שעל שמו נקרא קשור לנוכחות הצלבנית שהיתה בנחל כזיב (המונפורט) ובכפר מעיליה מערבה מכאן. כיום הדעה הרווחת שהמבנה עתיק יותר, מהתקופה הביזנטית או אפילו הרומית. אבני הגיר הגדולות והמסותתות, וצורת המבנה העלו אפשרות כי המבנה שימש כמבנה קבורה.
 
באזור אבירים נמצאו מספר שרידי יישובים מהתקופה הביזנטית (מאה 6-5) שבה הגליל היה מיושב בצפיפות. רבים מהאתרים הם עדות לכפרים או חוות שבהם שרידים של עיבוד חקלאי קדום כגון בתי בד, בורות מים, שומרות וטראסות קדומות.
 
חקלאות מסורתית התקיימה בסביבה באינטנסיביות על תחילת שנות ה 70 כשהגידול האופייני של האזור היה טבק, ועליו היתה פרנסת כפרי הסביבה. לצידו התקיימו עיבודים נוספים, בעיקר גידולי שלחין - זיתים, שקדים ועוד מיני עצי פרי.
 
תושבי הכפר השכן פסוטה הם נוצרים קתולים ובין שני הישובים מתקיימים קשרי שכנות הדוקים וטובים. עוד ישוב סמוך הוא מושב אלקוש שנוסד לאחר קום המדינה. מאבירים ניתן להשקיף אל שני הישובים האלה וגם אל מתת, חורפיש, תפן, כפר ורדים, מעלות ומעיליה. בסביבתנו מושבים נוספים של המועצה האזורית מעלה יוסף, וכמו כן ישובים גדולים יותר  כפר ורדים, מעלות, תרשיחא ומעיליה ועוד. זו סביבה בה חיים נוצרים, דרוזים, מוסלמים ויהודים ותיקים ועולים, דתיים וחילוניים. סוגי יישובים שונים וקהילות מגוונות היוצרים פסיפס אנושי יוצא דופן המוסיף ותורם לאיכות החיים באזור.
 
הקרבה לטבע יוצרת מפגשים יומיומיים עם עולם החי על סף הבית. בע"ח קטנים כגון אדום חזה ויערון וגדולים כמו חזיר בר והתן. הליכה שקטה בתחילת היום או בסופו מאפשרת לא פעם מפגש עם שפן סלע ממש ליד הבית. יש בע"ח שהם אופייניים לאזור כמו הסלמנדרה או הגדרון, ואחרים פשוט חיים כאן בשל המרחב הטבעי.
 
טיולים רבים ברכב וברגל ניתן לערוך באזור. מצפה אבירים נמצא בין נחל כזיב הידוע לשמורת הר מירון. בין פארק גורן ופארק הסלעים. בין פקיעין לכביש הצפון.
בנוסף לאתרי טיול מוכרים וידועים מוקף היישוב אפשרויות טיול בטבע ברמות מאמץ משתנות. ממסע מים לים ועד הליכה נינוחה של שעה – שעתיים, או אפילו הגעה ישירה לנקודת תצפית והנאה מהנוף.
שבילי רגל רבים יוצאים מן היישוב ו/או סובבים אותו. שבילים אלה אינם מסומנים ויש ללכת בהם לפי הנחיות המארחים מהיישוב או היכרות קודמת. בפאתי היישוב עוברת דרך נוף משולטת ומסומנת היוצאת ממיצד אבירים ויעדה הוא פארק גורן. זו דרך מתאימה גם לאופנים ורכבי שטח ולאורכה נקודות תצפית על תוואי נחל כזיב ומצוקיו. שביל מסומן נוסף (רגלי) יורד אל עין זיו ואל הבריכות העליונות של נחל כזיב.
 
 
 
 

למידע נוסף:

טלפון: 077-4335754
Info.abbirim@gmail.com
 
מצפה אבירים, צימרים באבירים , מרכז הזמנות וברורים לצימרים טלפון 052-3608391